Past District Governors of MD17

 

First Name Last Name Town Year Served Current District District Served
Owen Wingfield McDonald 1960 K NW
Blaine Rush Colorado Springs, Co 1971 K NW
Bill Beamgard Atwood 1975 K NW
James Miller Norton 1978 K NW
Michael Baughn Brewster 1979 K NW
Jerry Lee Knauf Rozel 1982 K SW
Phillip Knox Brewster 1983 K K4
Gerald Snyder Augusta 1983 K KW
Christie Berg Logan 1984 K NW
Larry Koon Colby 1985 K K4
Jim Thyfault Hays 1986 K NW
Duane Harris Stockton 1988 K K4
Bryan Hatcher Goodland 1990 K K4
Gerald Snyder Augusta 1991 K KW
Les Herrman Hays 1991 K NW
Vernon Everhart Dodge City 1991 K SW
Marvin Greenberg Smith Center 1992 K K4
Lee Finch Dodge City 1995 K K3
Bill Moriarty Hays 1995 K K4
Elmer Lawver Colby 1996 K K4
Steve Lewis Larned 1997 K K3
Edward Ummel Garfield 1999 K K3
Milton Lampe St. Francis 1999 K K4
Marvin Greenberg Smith Center 2001 K K4
Craig Donecker Great Bend 2002 K K3
Ed Gallaway Garden City 2003 K K3
Wallace Severson Gem 2003 K K4
Wesley Hemken Rush Center 2004 K K3
Denny Smith Ulysses 2006 K K3
Don Keihl Goodland 2006 K K4
Kathie Bell Dodge City 2007 K K3
John Lee Kismet 2008 K L
Bill Fairchild Larned 2009 K L
Kerry Hookstra Downs 2010 K L
Sheryl Brenn Levant 2012 K L
Mel Barnett Hutchinson 2012 K N
Linda Looney Pratt 2013 K L
Don Keihl Goodland 2014 K K4
Fran Smith Ulysses 2015 K K
Kerry Hookstra Downs 2016 K K
First Name Last Name Town Year Served Current District District Served
Lawrence Strouts Solomon 1968 A NE
Tom Weatherd Tescott 1970 A NE
Kenneth VanCleave Eureka 1971 A KE
Gene Johnson Concordia 1976 A AW
Pat Berning Bonner Springs 1978 A 26F
Robert “Bob” Tonjes Overland Park 1980 A AE
Don Peterson Salina 1981 A NE
Kenneth Rowen Lawrence 1986 A AE
E.R. “Bob” Slapar Eudora 1987 A K7
Gene Vogel Lawrence 1988 A AE
Marvin Ledy Abilene 1988 A AW
Ernest Eikleberry Salina 1988 A NE
Jim Tubach Manhattan 1990 A AW
E.R. “Bob” Slapar Eudora 1990 A K7
Dean White Culver 1990 A NE
Kenneth Anspaugh Carbondale 1993 A AE
Jeff Shumaker Salina 1994 A K5
Tom Scanlan Gypsum 1995 A K3
Bill Marston Abilene 1996 A K6
Ernest Young, Jr. Lansing 1996 A K7
Wes Moore Shawnee 1997 A K4
Alfred Kimmi Everest 1997 A K7
Bill Stenfors Manhattan 1998 A K5
Joe Mayo Blue Springs, MO 1998 A K7
Dennis Cooley Gypsum 1999 A K5
Don King Waterville 2000 A K6
Bobby Duvall Berryton 2000 A K7
Gregg Moser Holton 2002 A K6
Doug McBlair Glen Elder 2004 A K5
Daryl Stone Minneapolis 2005 A K5
David Hentges Kansas City 2006 A K7
Neal Nichols Overland Park 2007 A K7
Thelma Brown Holton 2008 A I
Peggy Jackobson Overland Park 2008 A O
Bill Phillipi Marysville 2009 A I
Susan McDonald Lyndon 2009 A O
Marilyn Sorenson Scandia 2010 A I
Michele Hufferd Louisburg 2010 A O
Bill Sanderson Salina 2012 A I
Beverly Nichols Overland Park 2012 A O
Al Urich Belleville 2013 A I
Jerry Loney Topeka 2013 A O
Beverly Greenwood Milford 2014 A A
Carleen Rajala Overland Park 2015 A A
Linda Leander Assaria 2016 A A
William Nowlan Easton A K7
First Name Last Name Town Year Served Current District District Served
Jay Dutton Colony 1969 N KE
John Fusrman Jr. Colony 1971 N KE
Robert McCune Wichita 1977 N SE
Richard Keck Wichita 1979 N SE
Fred Frazier Wichita 1980 N SE
Charles Korte Augusta 1981 N K1
Marvin Funk Hillsboro 1984 N KW
John Thompson Topeka 1986 N AW
Solomon Evans Yates Center 1986 N KE
Stuart Tolle Roxbury 1986 N NE
Tom McClernon Wichita 1986 N SE
Wm. F. “Bill” Wilson Pittsburg 1986 N SW
Verden Harms Hillsboro 1989 N KW
William “Bill” Gray Pittsburg 1990 N KE
Ronald Badger Wichita 1990 N SE
Andy Horner Wichita 1991 N KE
Robert “Bob” Symmonds Emporia 1992 N KW
Ed McCormick Valley Center 1992 N SE
Bobby Tolle Albuquerque, NM 1993 N K5
Ray Rothgeb Independence 1993 N KE
Tim Hays Arkansas City 1993 N KW
Joan Snyder Augusta 1995 N K1
Wayne Flowerday Derby 1996 N K2
Mike Banta Coffeybille 1997 N K1
John Gedraitis Wichita 1997 N K2
Dean Schmidt Potwin 1998 N K1
Gene Hawkey Newton 1998 N K2
Elfrieda Funk Hillsboro 1998 N K6
Hans Neidhardt Potwin 1999 N K1
Don Cunningham Parsons 2000 N K1
Laura Oxley Wichita 2000 N K2
Stuart Tolle Roxbury 2000 N K5
Harry Stockwell Augusta 2002 N K1
Dan Funke Goddard 2002 N K2
William Tolle Galva 2002 N K5
Chris Bauer Humboldt 2003 N K1
Jerald Peterson Rose Hill 2003 N K2
Joyce DeVore Topeka 2004 N K1
Dale Rein Burlington 2005 N K6
Bernard Lee Scranton 2005 N K7
David Orr Chanute 2006 N K1
DeAnne Heersche Mulvane 2006 N K2
Arlo Medley Salina 2006 N K5
Nancy Moore Caney 2007 N K1
Tom Badger Topeka 2007 N K6
Dan Funke Goddard 2009 N K2
Terry Weldin Burlington 2009 N S
Ralph Rodgers Gridley 2011 N L
Helen LeBlanc Valley Center 2011 N N
Clint Vawter Carbondale 2011 N O
Mel Greene Columbus 2011 N S
Bill Kincaid Augusta 2012 N S
Jess Larison Columbus 2013 N S
Gene Allen McCune 2014 N N
Dwayne Willis Moundridge 2015 N N
Marge Zakoura-Vaughn Wichita 2016 N N